Vekaletname, bir kişinin kendisinin resmi kurumlarda bir başka kişi tarafınca temsil edilebilmesi için noter tarafınca onaylanmış belgedir. Vekaletname çıkartmak için kişinin nüfus cüzdanı yada pasaportu ile beraber herhangi bir notere giderek, öncelikli olarak vekaletnamenin hangi iş için kullanılacağını notere açıklaması gerekmektedir. Verilen bilgilerden sonrasında kişinin adına vekaletname düzenlenir. Vekalet verilecek bireye ilişik ad ve soyad, T.C. kimlik numarası ve açık adres bilgisinin de notere verilmesi gerekmektedir. Bazı vekalet türleri için 2 tane fotoğraf istenebilmektedir. Vekalet verilecek kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir, aksi takdirde vekalet verilmez. Sadece 18 yaşından ufak bireyler için vekalet çıkartılacağı durumlarda ‘kendi adına asaleten ufak /mahcur adına velayeten/vesayeten ‘ ibaresinin bulunması gerekmektedir.

Vekaletname şirket için düzenlenecek ise notere gidildiğinde imza sirkülerinin de götürülmesi gerekmektedir. Şirket yetkilisi hem şirket için hem de kendisi için vekalet çıkarabilmektedir.

Yurtdışında yaşayan bireyler vekaletname verebilmek için Türk konsolosluklarına başvurması mümkündür. Bununla birlikte bulundukları ülkenin yetkili makamları tarafınca hazırlanmış olan vekaletnamelerin de Türk konsolosluklarında onaylanması gerekmektedir. Bu işlemlere apostil/şerh denilmektedir. Apostil olmadan düzenlenmiş olan vekaletler Türkiye’de kabul görmeyebilmektedir.

Vekaletname çıkartırken notere ödeme yapılması gerekmektedir. Ödenecek olan meblağ işleme bağlı olarak değişmiş olur ve ne kadar ödeneceği Noterler Birliği tarafınca tarifeyle belirlenir. Yapacağınız işlemlere ilişik ödemeler hakkında informasyon almak için Noterler Birliği’nin internet sayfasındaki Tebliğler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Noterden bir oldukca vekaletname alınabilmektedir. Bunlar bazıları;

  • Genel Vekaletname,
  • Alım-Satım İşlemleri için Vekaletname,
  • Kalıtım İşlemleri için Vekaletname,
  • Firmalar için Vekaletname,
  • Avukatlara Verilen Genel Dava Vekaletnamesi’dir.

Vekaletname verdiğiniz bireye verilecek yetkiler de vekaletnamenin türüne gore değişim göstermektedir.

Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak trafik kazalarından kaynaklı olan davalar için genel dava vekaletnamesi talep edilmektedir. Noterden almış olduğunuz vekaleti bizlere ulaştırdığınızda kazanızla ilgili olarak ön araştırma yapılır ve araç değer kaybının tahsili için müracaat süreciniz adım atar. Vekalet verilmeden araç değer kaybı, ikame araç bedeli, ticari kazanç kaybı dosyaları için herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Araç değer kaybı dava süreci ile ilgili  Araç Değer Kaybı Davası başlıklı yazımızı inceleyebilir  yada avukatlarımızın vekalet detayları için bizlere 0542 65 65 900 numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Sizlere Nasıl Yardımcı Olabiliriz?